Prawdopodobnie wykształcenie Marcina Wrony jest przez pewną część widowni kwestionowane ze względu na kontrowersje, jakie wywołał ponad 20 lat temu. Oględnie rzecz ujmując, nie popisał się wtedy dziennikarskim profesjonalizmem. Choć z perspektywy czasu można gorzko stwierdzić, że wobec obecnych „wyczynów” różnych osób pracujących w mediach była to naprawdę drobnostka. Do kwestii głośnej wpadki z prehistorii i pytań o kompetencje jeszcze wrócimy. Zajmijmy się faktami na temat edukacji znanego pracownika telewizji.
Kim z wykształcenia jest Marcin Wrona?
Wykształcenie Marcina Wrony formalnie nie wiąże się z wykonywanym przez niego zawodem, ponieważ nie ma dyplomu z dziennikarstwa. Branża mediów znana jest jednak z tego, że nie wymaga stricte kierunkowego, zawodowego profilu kształcenia. Redakcje wolą samodzielnie uczyć swoich pracowników podstawowych umiejętności technicznych. Bardziej cenią wiedzę i zdolności z innych obszarów, które mogą być przydatne – a takie nasz bohater niewątpliwie zdobył podczas swojej edukacji.
Z wykształcenia Marcin Wrona jest anglistą. Warto wspomnieć, że karierę dziennikarską rozpoczął jeszcze jako student. A na przełomie lat 80. i 90. znajomość języka angielskiego wcale nie była tak powszechna i „oczywista”, jak obecnie.
Marcin Wrona – wykształcenie, ukończone szkoły i uczelnie
Zanim przyszły dziennikarz wkroczył na uniwersyteckie korytarze, ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Tam niewątpliwie solidne podstawy do dalszej nauki, zapewne osiągał też znakomite wyniki. Ale to nie koniec jego drogi edukacyjnej.
Po zakończeniu liceum podjął decyzję o studiowaniu anglistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim – zaczął je w 1988 roku, a wydział filologii angielskiej ukończył w 1995 roku. Godzenie pracy w mediach z wymagającą nauką z pewnością nie było proste. Nie trzeba chyba dodawać, że UJ to najstarsza i jedna z najbardziej renomowanych uczelni w Polsce.
Z czego znany jest Marcin Wrona?
Wykształcenie Marcina Wrony z pewnością ukierunkowało jego przyszłą drogę zawodową. Ktoś, kto perfekcyjnie posługuje się językiem angielskim, jest przygotowany do pełnienia funkcji zagranicznego korespondenta. Marcin Wrona jest znany przede wszystkim z pracy dla RMF FM i telewizji TVN – dla tej drugiej od 2006 roku relacjonuje wszystkie ważne wydarzenia w USA. W tej stacji prowadził też program „Pod napięciem”, z którym wiąże się mniej chlubny epizod kariery w mediach.
W 1999 roku Wrona został uznany za dziennikarską hienę roku przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (choć rola i prestiż tej organizacji w branży są co najmniej dyskusyjne). To była pierwsza taka antynagroda w historii, uzasadniona w następujący sposób: „Sprowadzenie dziennikarskiej powinności szukania prawdy do pogoni za tanią sensacją, łamiąc etyczne i profesjonalne zasady szacunku dla godności człowieka, instrumentalnie traktując swoich rozmówców – wśród nich dzieci i wydając wyrok, zanim w sprawie wypowiedział się sąd”.
Fot. główna: Piotr Litwic via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Zobacz także:
- Marcin Mroczek – wykształcenie. Czy jest dyplomowanym aktorem?
- Marcin Miller, wykształcenie. Jakie szkoły zaliczył gwiazdor disco polo?
- Marcin Hakiel – wykształcenie byłego męża Cichopek
- Marcin Korcz – wykształcenie. Czy ta popularna postać ma dyplom aktorski?
- Marcin Prokop – pochodzenie i droga do sławy