Janusz Gajos – majątek. Ile zarabia aktor takiego kalibru?

Kaja Nowacka

Wiele osób chciałoby wiedzieć wszystko o Januszu Gajosie. Majątkiem wybitnego aktora również się interesują. Być może ten artykuł nie zaspokoi całej twojej ciekawości, ale znajdziesz w nim parę smaczków. Zapraszamy do lektury!

janusz gajos majątek

Dla Janusza Gajosa majątek nie ma największego znaczenia. Są dla niego sprawy znacznie ważniejsze. Gdyby było inaczej, z pewnością podjąłby w przeszłości wiele innych decyzji. Na pewno miał możliwości, by zarobić zdecydowanie więcej. Jednak nic nie wskazuje na to, by miał czego żałować. Być może niektóre rozdziały jego życia okazały się kosztowne również finansowo, ale to jedynie domysły. Sprawdź, jakie są znane fakty!

Skąd pochodzi majątek Janusza Gajosa?

Odpowiedź wydaje się dość prosta – z jego wybitnej kariery aktorskiej. Janusz Gajos występował w wielu filmach, serialach i innych projektach telewizyjnych czy teatrach. Aczkolwiek pod koniec 2021 roku zdecydował, że nie będzie już więcej pojawiać się na deskach. Ma też na swoim koncie kilka projektów dubbingowych. Tym samym głównym źródłem jego obecnych przychodów jest na planie filmów i seriali.

Majątek Janusza Gajosa mógłby być wielokrotnie większy, gdyby częściej wykorzystywał swój potencjał reklamowy. Jednak aktor najczęściej przedkładał walory artystyczne i wartość swojego wypracowanego przez lata wizerunku ponad korzyści finansowe. Zdecydował się tylko na dwa duże projekty reklamowe – dla Eurobanku i marki kaw Pedros.

Dodatkowo w 2003 r. został wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, a 3 lata później członkiem rady programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jednak w kwestii bogactwa można je uznać za poboczne, mało istotne zajęcia.

Janusz Gajos – majątek, zarobki, znane i szacunkowe sumy

Dokładnej wartości majątku Janusza Gajosa zapewne nigdy nie poznamy – jak wiadomo, dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Dlatego mediom trudno nawet podjąć próbę oszacowania stanu posiadania aktora. Ale kilka faktów i liczb przedostało się do opinii publicznej.

Dokładne kwoty są tajemnicą, ale w branży wiadomo, że podczas pracy nad filmem kinowym stawki dla Janusza Gajosa przekraczają 10 tys. złotych za dzień zdjęciowy. Przy kręceniu seriali obowiązują inne widełki. Wiadomo też, że pan Janusz nie negocjuje stawek osobiście – w jego imieniu robi to jego żona, Elżbieta.

Warto dodać, że w PRL-u aktorów wynagradzano inaczej – nie liczyła się pozycja czy rola. Podobno wszyscy dostawali takie same stawki za całą produkcję. W efekcie aktorzy, którzy grali mniejsze role, mogli występować częściej i w ten sposób zarabiali więcej od gwiazd, które były dłużej zaangażowane w tworzenie jednego filmu.

Ciekawostką jest fakt, że wartość reklamową Janusza Gajosa szacowano na 570 tysięcy złotych. Jest zatem prawdopodobne, ale wcale nie pewne, że po zsumowaniu stanu konta i wartości posiadanych rzeczy aktor okazałby się milionerem.

Z czego znany jest Janusz Gajos?

Majątek to sprawa nawet nie drugo- czy trzeciorzędna. Janusz Gajos to niekwestionowana ikona polskiego kina. Wyrobił sobie renomę przez dziesięciolecia pracy, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, Gajos jest sześciokrotnym laureatem prestiżowej nagrody filmowej „Orły” i pięciokrotnym laureatem Wiktorów.

Do najbardziej znanych projektów i ról w jego wykonaniu należą:

  • serial „Czterej pancerni i pies” – Janek Kos;
  • „Milioner” – Józef Mikuła;
  • „Przesłuchanie” – major UB „Kąpielowy”;
  • „Ucieczka z kina Wolność” – cenzor Rabkiewicz;
  • „Piłkarski poker” – sędzia Jan Laguna;
  • „To ja, złodziej” – Roman Wyskocz;
  • „Pitbull” – Zbigniew „Benek” Chyb;
  • „Akwarium” – pułkownik Nikołaj Krawcow;
  • „Jasminum ”– brat Zdrówko;
  • „Body/Ciało” – prokurator Janusz Koprowicz;
  • „Kler – arcybiskup Mordowicz.

Jego talent nie kończy się jednak na aktorstwie. Janusz Gajos jest także fotografem, a jego prace były kilkukrotnie prezentowane na polskich wystawach. W 2008 roku otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych, co tylko potwierdza wielowymiarowość jego talentów.

Fot. główna: Archiwum Kancelarii Prezydenta RP via Wikipedia, GNU Free Documentation License



Zobacz także:
Archiwum: maj 2024

Popularne wpisy: