Jerzy Stuhr – pochodzenie. Gdzie urodził się znakomity aktor?

Aleksandra Nabierzyńska

Nie tylko osiągnięcia artystyczne są powodem, dla których w mediach nie brakuje Jerzego Stuhra. Pochodzenie (zdaniem pewnej grupy hejterów aktora) miałoby „wyjaśniać” jego polityczne wybory i „zdradzieckie występki”. Teorie spiskowe i głupoty na bok – poznaj twarde fakty!

jerzy stuhr pochodzenie

Wszystkim, którzy nie spędzili w hibernacji ostatnich kilkudziesięciu lat i mieli jakikolwiek kontakt z polską kulturą, raczej nie trzeba tłumaczyć, kim jest Jerzy Stuhr. Pochodzenie i korzenie aktora są doskonale znane i opisane. Niestety, otwartość w wyrażaniu niepopularnych w pewnych kręgach poglądów zawsze wiąże się z przypisywaniem „zdrady Polski we krwi”. Nie ma co zgłębiać się w te nonsensy. Sam artysta mówi o sobie i swoich przodkach o wiele ciekawiej.

Skąd pochodzi Jerzy Stuhr? Miejsce urodzenia

Znakomity aktor, Jerzy Stuhr, urodził się i wychował w Krakowie, mieście artystów i bohemy. Przyszedł na świat 18 kwietnia 1947 roku.

Jego rodzina ma krakowskie korzenie sięgające pokoleń wstecz. Aczkolwiek im niżej schodzi się po drzewie genealogicznym rodu Stuhrów, tym więcej interesujących historii się pojawia. Sam Jerzy Stuhr określił siebie (i swoje pochodzenie) w jednym z wywiadów jako „Mitteleuropejczyk”. W ten sposób podkreślił swoje bogate korzenie – czuje się nie tylko Polakiem, ale też Europejczykiem, z centralnej części kontynentu. Jakie ślady, poza polskimi, można znaleźć w jego rodowodzie?

Jerzy Stuhr – pochodzenie, rodzice, dalsi przodkowie

Jerzy Stuhr jest jedynym dzieckiem Tadeusza Stuhra i Marii z domu Chorąży, którzy pobrali się 6 czerwca 1946 roku. Jego matka pracowała jako księgowa w Miejskim Handlu Detalicznym oraz w teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. Natomiast ojciec Jerzego, Tadeusz, wykonywał zawód prokuratora. Rodzina Stuhrów jest związana z Krakowem od pokoleń.

Pradziadek aktora, Leopold Stuhr, należał do zamożnej klasy mieszczan, posiadał kamienicę przy Rynku Podgórskim, gdzie prowadził restaurację – razem z żoną Anną (z domu Thill) przybyli do miasta w 1879 roku z powiatu Mistelbach w Dolnej Austrii.

Z czego znany jest Jerzy Stuhr?

Pochodzenie aktora niewątpliwie jest ciekawe i zróżnicowane, ale to żaden powód do dyskredytacji. Przypomnijmy zatem choć część osiągnięć pana Stuhra. Maks z „Seksmisji”, główny bohater „Amatora” Filip Mosz, a dla nieco młodszych widzów komisarz Ryba z „Killera” oraz głos osiołka ze „Shreka” – to tylko kilka spośród jego kultowych ról. Aczkolwiek pamięć i uznanie widzów nie zawsze idą w parze z walorami artystycznymi czy sztuką na wysokim poziomie. Jednak i pod tym względem niczego nie brakuje.

Jerzy Stuhr to nie tylko wybitny aktor, ale również reżyser, filolog, pisarz i profesor sztuk teatralnych. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie „Persona non grata” (2005) oraz specjalnej nagrody za osiągnięcia życia (2018). Jego talent i zaangażowanie w sztukę teatralną zaowocowały stanowiskiem rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, które piastował dwukrotnie – w latach 1990–1996 oraz 2002–2008. Dzięki swoim osiągnięciom Stuhr zyskał miejsce w sercach widzów i jest uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów.

Niestety do tej beczki miodu trzeba dołożyć łyżkę dziegciu. W ostatnich miesiącach najwięcej materiałów o Jerzym Stuhrze było poświęconych kolizji drogowej z motocyklistą, do której doszło w październiku 2022 roku – aktor prowadził wtedy samochód w stanie nietrzeźwości.

Fot. Cezary Piwowarski via Wikipedia, CC BY-SA 4.0



Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2024

Popularne wpisy: