Wiesław Dymny – wykształcenie artysty mówi samo za siebie!

Aleksandra Nabierzyńska

Co wiadomo o postaci Wiesława Dymnego? Wykształcenie artysty było związane z jego pasją i nawiązywało do tego, czym zajmował się przez całe życie. Jednak i bez dyplomu z pewnością zostałby jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury.

Wiesław Dymny – wykształcenie. Szkoła i studia artystyczne

Jakie miał wykształcenie Wiesław Dymny? Ten utalentowany twórca, urodzony w miejscowości Połoneczki (obecnie terytorium Białorusi), ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej. Dzielił tam ławkę szkolną z poetą Wincentym Faberem. Dymny nie zadowolił się jednak tylko licealną edukacją i maturą. Jego zainteresowania zdecydowanie wykraczały poza ramy szkolne – malarstwo było tym, co pociągało go najmocniej. Dlatego też podjął decyzję o studiowaniu na ASP w Krakowie.

Kim był Wiesław Dymny? Zrozumieć artystę

Wiesław Dymny to postać, która nie jest łatwa do zrozumienia. Artysta wieloznaczny, o wielu talentach, którego twórczość nie ograniczała się do jednej dziedziny sztuki. Nie tylko był malarzem, ale i pisarzem, twórcą scenariuszy, autorem tekstów piosenek.

W swojej twórczości czerpał inspiracje z różnych źródeł. Jednym z nich była Biblia, z której to Dymny zaczerpnął pomysł na swoją parafrazę „Pieśni nad Pieśniami”. Innym – obserwacja życia na prowincji, szczególnie tej wschodniej. Jego „Opowiadania zwykłe”, wydane w 1963 roku, to dowód na to, jak piękno codzienności potrafił przełożyć na literaturę.

Dymny nie zapominał także o swojej pasji do malarstwa, tworząc setki prac plastycznych. Wielu z nich, niestety, padło ofiarą pożaru domu w 1977 roku. Mimo tego, jego twórczość do dzisiaj pozostaje niezwykłym świadectwem talentu i wrażliwości artystycznej.

Z kolei jako twórca tekstów piosenek, Dymny pozostawił niezapomniane melodie, takie jak „Niebieska patelnia” czy „Konie Apokalipsy”. To właśnie dzięki niemu Ewa Demarczyk mogła triumfować na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu w 1963 roku. Był jednym z twórców sukcesu krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

Pomimo swej tragicznej śmierci Wiesław Dymny pozostaje symbolem oryginalności i niepohamowanej twórczej pasji. Jego wykształcenie, wielowymiarowy talent oraz niezwykła wrażliwość czynią go jednym z najważniejszych artystów polskiej sceny kulturalnej.



Zobacz także:
Archiwum: maj 2024

Popularne wpisy: